Skip to content

TGIF: Secretary of State Hillary Clinton’s Travel Schedule: Turkey

July 15, 2011

Secretary Clinton is on foreign travel in Istanbul, Turkey to participate in a Contact Group on Libya meeting. She is accompanied by Under Secretary Hormats, Assistant Secretary Feltman, Assistant Secretary Gordon, Ambassador Morningstar and Director Sullivan. (ET + 7 hours).

10:10 a.m. LOCAL Secretary Clinton participates in a small group meeting of the Contact Group on Libya, in Istanbul, Turkey.
(CLOSED PRESS COVERAGE)

11:30 a.m. LOCAL Secretary Clinton participates in the first session of the Contact Group on Libya meeting, in Istanbul, Turkey.
(CAMERA SPRAY PRECEDING MEETING)

12:15 p.m. LOCAL Secretary Clinton holds a bilateral meeting with Qatari Foreign Minister Hamad bin Jassim, in Istanbul, Turkey.
(POOLED CAMERA SPRAY)

12:45 p.m. LOCAL Secretary Clinton meets with Libyan Transitional National Council (TNC) Chairman Jibril, in Istanbul, Turkey.
(POOLED CAMERA SPRAY)

1:15 p.m. LOCAL Secretary Clinton holds a bilateral meeting with Kuwaiti Foreign Minister Al-Sabah, in Istanbul, Turkey.
(POOLED CAMERA SPRAY)

2:00 p.m. Secretary Clinton attends a Contact Group on Libya working lunch, in Istanbul, Turkey.
(CLOSED PRESS COVERAGE)

3:30 p.m. LOCAL Secretary Clinton participates in the second session of the Contact Group on Libya meeting, in Istanbul, Turkey.
(CLOSED PRESS COVERAGE)

5:15 p.m. LOCAL Secretary Clinton meets with Organization of Islamic Conference Secretary General Ekmeleddin Ihsanoglu, in Istanbul, Turkey.
(POOLED CAMERA SPRAY)

5:30 p.m. LOCAL Secretary Clinton participates in a Organization of the Islamic Conference (OIC) High-Level Meeting on Combating Religious Intolerance, in Istanbul, Turkey.
(OPEN PRESS COVERAGE FOR OPENING REMARKS)

7:30 p.m. LOCAL Secretary Clinton holds a bilateral meeting with Turkish President Abdullah Gul, in Istanbul, Turkey.
(POOLED CAMERA SPRAY)

Advertisements
One Comment leave one →
 1. ayla weston permalink
  July 15, 2011 12:11 pm

  Did you know this? It’s from http://www.revayih.com/newsdetails.php?newsId=107 but in Turkish (I’m sure someone can translate to English)
  Amerika’daki Georgetown Üniversitesi ve Ürdün Stratejik Çalışma Merkezi “Dünyanın En Etkili 500 Müslüman’ı” listesini yayınladı. Listenin ilk 50’sinde 4 Türk bulunuyor. Listenin önemli isimleri şöyle:

  En Güçlü Müslümanlar’ listesinde ilk 50 içerisinde Türkiye’den 4 isim bulunuyor. Georgetown Üniversitesi’nin; kişilerin dünya üzerindeki etkileri ve dünyada yaşanan gelişmelere katkılarını göz önüne alarak hazırladığı listede ilk sırayı Suudi Arabistan Kralı Abdullah alırken; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan listenin 5. sırasında. Türkiye’den dünyanın en etkili ilk 50 Müslüman’ı arasına giren diğer 3 isim de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fethullah Gülen Hocaefendi ve İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu. Sıralamada Gülen 13, Cumhurbaşkanı Gül 28, İslam Konferansı Örgütü Genel Cumhurbaşkanı Gül 28, İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ise 40. sırada yer alıyor.

  Picture

  Listenin birinci sırasında Suudi Arabistan Kralı Abdullah yer alırken, ikinciliği İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, üçüncülüğü ise Fas Kralı Muhammed aldı. Başbakan Erdoğan’ı ‘dünyanın en yoğun nüfuslu ve ekonomik olarak en gelişmiş Müslüman ülkelerinden birinin başbakanı’ olarak tanımlayan raporda, Erdoğan için AB değerlerine bağlı, komşularıyla ‘sıfır sorun’ prensibini benimsemiş deniliyor. Raporda, Gülen de ‘düşünür, eğitimci ve Türkiye’nin en etkili düşünce adamlarından biri’ olarak nitelendiriliyor.

  “Dünyanın En Etkili 500 Müslü-man’ı” listesinde çeşitli alanlarda Türkiye’den 20 isim bulunuyor. Medya kategorisinde Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı yer alırken Dumanlı, etkili bir gazeteci ve entelektüel olarak tanımlanıyor. Öte yandan dünyanın en güçlü Müslümanları arasında Türkiye’den üç kadın bulunuyor. Bunlar; Cumhurbaşkanı’nın eşi Hayrünnisa Gül, Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği Başkanı Fatma Benli ve moda tasarımcısı Rabia Yalçın.

  Listede yer alan diğer isimler ise şöyle: Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Zaman Gazetesi yazarı Ali Bulaç, Erdoğan’ın Dış Politika Başdanışmanı İbrahim Kalın, Harun Yahya, Prof. Dr. Hayrettin Karaman, eski başbakanlardan Necmettin Erbakan, İslam Bilim Tarihi Uzmanı Prof. Dr. Fuat Sezgin, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Profesör Doktor Mehmet Görmez, IRCICA Başkanı Dr. Halit Eren, Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: